איטום חריצים

קרוב לוודאי שאתם קוראים עמוד זה מפני שיש לכם ענין במניעת עששת בשיני ילדיכם.
ישנם חומרי איטום שיש ביכולתם לסייע, ובמיוחד לילדים בבלימת העששת באזורים מסוימים של הפה.

מה הם חומרים אלה?

חומרי האיטום הנמצאים בשימוש עשויים מחומר בהיר, דמוי אקריליק, היוצרים שכבת מגן על משטחי הלעיסה של השיניים האחוריות מפני חיידקים יוצרי עששת. מומלץ להוסיף אותם לטוחנות "החלב" של הילד וברגע שמופיעות טוחנות הקבע – בגיל שש – כדאי מאוד לצפות אותן ללא דיחוי בחומרים המגינים הללו. השנים שבהן עלולות שיני הילד להינזק נמשכות עד אמצע שנות העשרה שלו, ועל כן כדאי להעניק אותו טיפול מונע לכל השיניים האחוריות מיד עם הופעתן.

כיצד חומרי האיטום מונעים עששת?

כאשר השיניים האחוריות מתפתחות נוצרים חריצים וחרירים במשטחי הלעיסה של זגוגית השיניים. קשה ואף בלתי אפשרי לשמור על נקיונם, משום שזיפי מברשת השיניים אינם יכולים לחדור ולהוציא את שאריות האוכל והחיידקים מוצאים מחבוא בתוכן. איטום חריצים אלו יכול למנוע כ90% מהעששת המתפתחת בחריצים אלו. חשוב להבין שמניעת עששת על ידי איטום חריצים מהווה בסופו של דבר גם חסכון כספי ניכר. העלות של אטמים היא פחותה מזו של הסתימות שיידרשו לטפל בחורים שהאטמים היו מונעים.

האם חומרי האיטום מתאימים לכל שן?

לא לגמרי. אנחנו משתמשים בחומרי האיטום רק למשטחי הלעיסה בשיניים האחוריות. חומרים אלה אינם מיועדים לאזורים שבין השיניים האחוריות או הקדמיות, לשיניים שכבר נעשו בהן סתימות או לאלה שקיימת בהן עששת נראית לעין. גם מבוגרים יכולים להנות מהטיפול החדשני בחומרי הציפוי על משטחי הלעיסה בשיניים אחריות שטרם עברו שיחזור ותיקון.

איך משתמשים בחומר האיטום?

בתחילה אנו מנקים את משטח השן בתמיסה מיוחדת שמכינה אותו להדבקת החומר. לאחר מכן שוטפים במים ומייבשים היטב ואז מצפים את השן בחומר האיטום. תוך דקות ספורות בלבד מתקשה שכבת הציפוי. בודקים שהחומר נדבק כראוי וזהו זה.

מהו אורך החיים של חומר האיטום?

חומר האיטום יכול להחזיק מעמד לאורך שנים. אנחנו עוקבים בביקורות תקופתיות האם החומר עדיין פועל כראוי.

האם פלואוריד וחומרי איטום זהים בתפקידיהם?

לא. חומרי איטום אינם באים כתחליף לפלואוריד. שני החומרים מיועדים לשמר ולהאריך את חיי שיניך על ידי מניעת עששת, אך הם פועלים באופן שונה. חומרי האיטום מיועדים רק לטיפול מקומי בחריצים ובחרירים של שיניים אחוריות, בהם הפעולה המניעתית של פלואוריד אינו אפקטיבי.

פלואוריד – לעומת זאת – עוזר להגן על המשטחים החלקים של כל השיניים. הפלואוריד מסופק בצורות שונות, כמו למשל: שימוש מקומי תוך בדיקה שגרתית(בתמיסה או בג'ל), כתוספת למי השתיה, כתוספת תזונתית על פי מרשם רפואי(במקומות שבהם מי השתיה אינם מכילים פלואור), במי שטיפה מיוחדים לפה המשווקים באורח מסחרי ובמשחות שיניים מסוימות

שיטת חמשת השלבים למניעת עששת:

רפואת שיניים מניעתית היא גישה המשלבת חמישה שלבים וכוללת טיפול והגנה מרבית בפני עששת:

1.הברשה ושימוש בחוט דנטלי.

2.פלואוריד

3.איטום חריצים וחרירים

4.דיאטה מאוזנת.

5.מעקב קבוע

לסיום אם יש לכם שאלות נוספות על חומרי האיטום, אנא, פנו אלינו – חומרי האיטום הם טכניקה שהוכחה כמתאימה למניעת העששת. מטרתנו היא לסייע לשמר את החיוך שלכם לאורך ימים.